Akce „Daruj knihu“

Vážení rodiče, milé děti

skončilo první pololetí a zároveň jsme se rozloučili s rokem 2020. Nebyl to šťastný rok, přinesl spoustu starostí, rozčarování, emocí. Děti byly více doma než ve škole. Ale zvládli jsme to, a budeme to zvládat dále, protože chceme. Chceme jít dál, být lepší, překonávat nesnáze. Věříme, že jdeme správným směrem, protože víme, že platí citát  Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“ Přejme si, aby se tak zvláštní rok již neopakoval a aby se vrátil co nejdříve ten starý známý režim a řád. 

Citát o překážkách patří známému britskému sci-fi spisovateli jménem Arthur C. Clarke. A o spisovatelích a knihách tu teď bude řeč. V rámci projektu Pomáháme školám k úspěchu jsme se rozhodli podniknout kroky ke zlepšení čtenářské gramotnosti našich žáků. Co to vlastně ta čtenářská gramotnost je? Jedna věc je knihy číst a ta druhá mít schopnost porozumět textu a kriticky jej posoudit. Kriticky zde ovšem neznamená negativně. Naopak znamená, jak danou věc vidí, cítí, vnímá či posléze vyjádří ten který jednotlivec. Zjednodušeně – kriticky myslet rovná se umění vybírat si z informací pro sebe správně. Obzvláště v dnešní době schopnost velmi důležitá.  A co tedy chceme udělat?

Chtěli bychom vytvořit místa pro čtení na celé škole, knihovničky ve třídách, na chodbách. Nejen knížky, klidně i třeba časopisy. Vždyť v časopisech jsou třeba komiksy, hádanky, úkoly a další zajímavé věci. Chceme vytvářet ve škole co nejvíce příležitostí pro to, aby děti četly. Proč si třeba někdy nečíst i místo tělocviku – o životech slavných sportovců. Nebo v přírodopise – o zajímavých živočiších…. Možností je spousta, ale abychom mohli takto pracovat, potřebujeme dobré knihy. Hodně dobrých knih.

Na tomto místě vás nyní chceme oslovit, zda byste se přidali k našemu záměru – Jak zlepšit čtenářskou gramotnost našich žáků – vašich dětí. A jak? No tím, že darujete knihu, která je dle vás vhodná, zajímavá, stojí za přečtení. Buďto se líbila vašemu dítěti, nebo jste o ní slyšeli v televizi, či jste o ní četli. Někteří z vás si chtějí knihy ponechat, jiní je klidně pošlete dál. Jsme světovou školou, chceme žít udržitelně, ekologicky. Budeme rádi za to, pokud nám knížku věnujete, aby sloužila, aby těšila, aby žila. A když do ní ještě k tomu vložíte lísteček s textem, proč by bylo dobré ji číst, bude to nádhera! Pokud si nejste jisti tím, že váš výběr bude vhodný, nebo byste chtěli nějakou knihu koupit, obraťte se na třídní učitelku a ona vám s výběrem pomůže.

A co je na čtení dobrého? Krásnou odpověď jste třeba mohli najít v lidových novinách, autorkou je spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a lektorka Klára Smolíková.

„Mrzí mě, když mi dítě ve třetí třídě na otázku, proč čteme, řekne: abychom měli lepší slovní zásobu. To nemůže být z jeho hlavy – a slovní zásobu rozšiřujeme i dalšími způsoby, není to výhradní specifikum knížky. Její kouzlo je v tom, že vám vstoupí hlavy a že jejím prostřednictvím čtenář zase vstoupí do postav, ocitne se v jejich jazykovém světě, osvojí si slova, kterými pojmenuje něco intimního, pocítí, co se jim honí hlavou, jak se rozhodují, jaké mají názory.

Ve filmu vidíte, jak se člověk tváří, prožíváte to s ním, ale nejste v jeho hlavě, neobuli jste si jeho boty. Tím pádem nemůže dojít k zásadní hodnotové, názorové, emocionální změně, nemá to stejně zásadní formativní vliv jako knížka. Čtením se stáváme někým jiným.“

Podpořte náš projekt – Daruj knihu! Pomozme dětem, aby se stali někým jiným, novým. Pokud se připojíte, pošlete knihu po vašem dítěti. DĚKUJEME!

A tady malá inspirace. Výběr těchto knih doporučuje literární a výtvarný kritik Radim Kopáč. Text byl uveřejněn v Rodině a škole – leden 2021.

Novinka z produkce Baobabu Slunečnice aneb Rukověť malého zahradníka. Jak a co si vypěstovat doma za oknem: třeba fazoli, řeřichu a hlavně slunečnici. Pokud máte rádi hádanky, tak zkuste zalistovat Cestou do divočiny, vydal Host. Podtitul zní Za zvířaty národních parků. Osmé pokračování řady Jezevec Chrujda je z autorské dílny Petra Stančíka a Lucie Dvořákové. Reprezentant čeledi lasicovití svedl posledně vítězný boj s koronavirem a tentokrát krotí kůrovce. V pražské Pasece vydali komiks autorské dvojice Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová. Téma prozrazuje název: Bez vlasů. Problém je nemoc, nemoc se jmenuje alopecie. A ještě jeden tip – náročnější kousek: komiksové převyprávění Camusova Cizince. Vybrali jste si? To je dobře.

„Základní věc je číst, číst a číst. Protože když čtete, přemýšlíte. A když přemýšlíte, dostáváte nové nápady. Čtení aktivuje části mozku, které žádná jiná činnost aktivovat neumí. Také probouzí představivost. Když se podíváte na fotku Benátek, moc o ní nepřemýšlíte. Ale když o tom čtete, musíte zapojit i představivost. Čtení je něco, co z nás dělá lidi.“  Václav Smil, kanadský geograf 1943

Mgr. Vladislava Strnadová