«

»

Historické osobnosti

Na  úterý 27. 3. 2018 jsme pro naše žáky připravili výukový program s názvem Historické osobnosti. Jednalo se o zážitkovou výstavu spojenou s přednáškou. Žáci po příchodu do velké tělocvičny uviděli chronologicky rozestavěné voskové figuríny v životní velikosti. Jednalo se o osobnosti, které sehrály důležitou úlohu v našich dějinách.

Žáci se tak na hodinu přenesli do minulosti. Které z významných postav české historie byly k vidění? Francký kupec Sámo, věrozvěstové Konstantin a Metoděj, Přemysl Otakar I., český král a římský císař Karel IV., bojovník za pravdu Jan Hus, vojevůdce Jan Žižka, císař Rudolf II., osvícená panovnice Marie Terezie a zakladatel Československa Tomáš Garrigue Masaryk.

Dějepisnou akci jsme uspořádali pro žáky 4. – 9. ročníku. Aby byla přednáška srozumitelná a zajímavá pro všechny věkové kategorie, byli žáci rozděleni podle ročníku do tří skupin. Každá skupina se dozvěděla informace odpovídající věku. Přítomní žáci se mohli jednotlivé figuríny zblízka prohlédnout, udělat si představu o oblečení dané doby a časově zařadit jednotlivé vystavené postavy. Mohli např. také zkusit napsat hlaholicí své jméno, potěžkat repliku husitské zbraně, vyfotit se s Karlem IV. či s jinou postavou. Takto získané informace jsme následně ve výuce doplnili pracovním listem, omalovánkou, křížovkou či krátkým videem.

Tato úspěšná a zdařilá akce byla jednou z prvních, kterými si připomínáme 100 let od vzniku Československé republiky.

Mgr. Ivana Bortlová

 

IMG_1522 IMG_1524 IMG_1525 IMG_1526 IMG_1527 IMG_1528 IMG_1529 IMG_1538